czwartek, 13 grudnia 2012

Witrażowe ciastka choinkowe - wersja podstawowa


Dzień dobry! :) 
Dziś postanowiłam podać Wam uproszczony przepis na choinkowe ciasteczka. Nie każdy lubi aromat cynamonu czy imbiru. To ciasto również doskonale nadaje się do przygotowania witrażowych ciasteczek na choinkę. Możecie również wzbogacić je wedle swojego smaku, na przykład dodając mielone migdały :)


Składniki:

Pół kilo mąki
słoiczek sztucznego miodu 
3/4 szklanki cukru (na oko ;))
pół kostki margaryny
łyżeczka sody 
2 jajka
5 łyżek mleka 
szczypta soli

na witraże:

1-2 opakowania landrynek :) 

Przygotowanie:

Margarynę, miód, cukier, sól i mleko rozpuszczamy w garnuszku na wolnym ogniu. Kiedy masa będzie jednolita wbijamy jajka, dosypujemy mąkę przesianą z sodą i powoli dodajemy do zawartości garnka. Warto mieszać wszystko w większej misce, wtedy jest dużo łatwiej (ciasto jest dość kleiste i gęste). Kiedy nasze ciasto ma konsystencję miękkiej plasteliny, zawijamy je w folię i pozwalamy mu odpocząć w lodówce przynajmniej 15 minut.

Aby wykonać ciastko witrażowe należy przygotować wzór pusty w środku (można do tego celu użyć np. mniejszych foremek lub kieliszka) i w ostatnich minutach pieczenia w puste miejsce wkładamy landrynkę.

Ciastka da się zdjąć nawet z gołej blachy, ale wypróbowałam ostatnio rozpuszczanie landrynek na ciastkach, które piekły się na papierze do pieczenia i witraż odkleja się doskonale :) Należy tylko pamiętać, żeby odczekać aż masa landrynkowa zastygnie zanim będziemy cokolwiek ruszać.

Niestety, nie posiadam nowych zdjęć, ponieważ w tym roku jeszcze nie piekłam ciastek. Mam zamiar to zrobić w najbliższy weekend, jeśli czas mi na to pozwoli. Dodane do wątku zdjęcie przedstawia wersję "aromatyczną". :)

Smacznego!

1 komentarz: